Friday, 22 June 2012

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN SMK SERIAN

RPH MINGGU KE -25 (CIK NURSIAH BINTI AHMAD SANUSI)


Tarikh
18 jun 2012 (isnin)
Minggu
25
Mata Pelajaran
Pendidikan Sivik Dan Kewarganegaraan
Tingkatan
5S3 dan 5K4
Masa
1 Jam 10 Minit
Bidang
Warisan Kepelbagaian Budaya Malaysia.
Unit Pembelajaran
Unit 5 – Sumbangan Pelbagai Pihak Terhadap Pengekalan Warisan Budaya Malaysia.
1.      Jenis warisan.
2.      Kepentingan mengekalkan budaya Malaysia.
3.      Sumbangan individu bagi mengekalkan Budaya Malaysia.
Hasil pembelajaran
Pada akhir unit ini,murid dapat ;
1.      Menjelaskan kepentingan mengekalkan warisan budaya Malaysia.
2.      Menghuraikan sumbangan individu terhadap pengekalan warisan budaya Malaysia.
3.      Menyertai sebarang bentuk aktiviti warisan budaya yang dianjurkan oleh pelbagai pihak.
4.      Bangga akan keunikan warisan budaya Malaysia.
Aktiviti
1.      Guru memberi penerangan secara terperinci tentang unit pembelajaran.
2.      Guru meminta murid menyenaraikan warisan budaya yang terdapat di Malaysia.
3.      Murid memberikan pendapat secara individu tentang budaya yang berbeza seperti terdapat di Negara Malaysia.
4.      Pengukuhan dan pengkayaan.
5.      Rumusan pembelajaran.
Kaedah pengajaran dan pembelajaran
-          Set induksi.
-          Soal jawab.
-          Perkongsian idea dan maklumat.
Penerapan Nilai
-          Menghargai warisan Budaya yang terdapat di Negara Malaysia.
Refleksi
-          Murid memberikan tumpuan yang baik semasa P&P.
-          Murid juga mengemukan pendapat yang bernas.
-          Kelas terkawal.



Tarikh
19 jun 2012 (selasa)
Minggu
25
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni Visual
Tingkatan
4K4 & 4K7
Masa
1 Jam 10 Minit
Bidang
Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
Kaligrafi
1.      Proses tulisan kaligrafi.
2.      Ciri-ciri gubahan kaligrafi.
3.      Fungsi kaligrafi.
Hasil pembelajaran
Pada akhir pembelajaran Murid dapat :
1.      Mengetahui proses tulisan kaligrafi.
2.      Memahami ciri-ciri gubahan kaligrafi yang baik.
3.      Menghuraikan fungsi kaligrafi.
Aktiviti
Pembelajaran Teori Seni
Prosedur
1.      Guru menunjukkan sebuah karya kaligrafi kepada murid.
2.      Guru menerangkan secara terperinci tentang topik pengajaran.
3.      Murid menyalin nota yang diberikan.
4.      Murid mengemukakan beberapa soalan kepada guru.
5.      Guru memberikan jawapan yang tepat kepada murid.
Keperluan
Bahan : contoh seni kaligrafi tulisan Khat.
Rujukan : Fokus Super PSV spm terbitan Pelangi.
Penerapan nilai
Menghargai seni kaligrafi, bekerjasama.
Refleksi
Murid telah dapat menguasai topik pengajaran dengan baik .



Tarikh
19 jun 2012 (Selasa)
Minggu
25
Mata Pelajaran
Pendidikan Sivik Dan Kewarganegaraan
Tingkatan
4S1
Masa
1 jam 10 minit
Tema
4 : warisan kepelbagaian budaya Malaysia.
Unit
Unit 6 : prinsip-prinsip penting dalam ajaran pelbagai agama.
Hasil pembelajaran
Pada akhir unit ini, murid dapat:
1.      Menerangkan nilai-nilai murni yang terdapat dalam pelbagai agama;
2.      Menyatakan amalan ajaran agama masing-masing dan pelbagai agama lain di Malaysia;
3.      Mengamalkan nilai-nilai murni dan amalan ajaran agama masing-masing dalam kehidupan;
4.      Menghormati nilai-nilai murni dan amalan ajaran pelbagai agama lain.
Aktiviti
1.      Guru memilih beberapa orang murid yang berbangsa  melayu,cina,bidayuh dan iban untuk memberitahu murid yang lain mengenai agama yang dianuti masing-masing.
2.      Guru menerangkan topik pengajaran dan pembelajaran.
3.      Guru mengemukakan soalan kepada murid.
4.      Murid menyalin nota secara peta minda.
6.      Pengukuhan dan pengkayaan.
5.      Rumusan pembelajaran.
Kaedah pengajaran dan pembelajaran
·         Set induksi
·         Soal jawab.
·         Perkongsian idea dan maklumat.
Penerapan Nilai
·         Mempercayai kewujudan tuhan.
·         Berperibadi mulia
·         berdisplin
Refleksi
·         Murid memberikan tumpuan yang baik semasa P&P.
·         Murid juga mengemukan pendapat yang bernas.
·         Kelas terkawal.



Tarikh
20 Jun 2012 (Rabu)
Minggu
25
Mata Pelajaran
Pendidikan Sivik Dan Kewarganegaraan
Tingkatan
5S5 & 5K7
Masa
1 jam 10 minit
Tema
4 : warisan kepelbagaian budaya Malaysia.
Unit
Unit 5 : sumbangan pelbagai pihak terhadap pengekalan warisan budaya Malaysia.
Hasil pembelajaran
Pada akhir unit ini, murid dapat:
1.      Menjelaskan kepentingan mengekalkan warisan budaya Malaysia.
2.      Menghuraikan sumbangan individu terhadap pengekalan warisan budaya Malaysia.
3.      Menyertai sebarang bentuk aktiviti warisan budaya yang dianjurkan oleh pelbagai pihak.
4.      Bangga akan keunikan warisan budaya Malaysia.
Aktiviti
1.      Guru menerangkan topik pengajaran dan pembelajaran.
2.      Guru mengemukakan soalan kepada murid.
3.      Murid menyalin nota secara peta minda.
4.      Pengukuhan dan pengkayaan.
6.      Rumusan pembelajaran.
Kaedah pengajaran dan pembelajaran
·         Soal jawab.
·         Perkongsian idea dan maklumat.
Penerapan Nilai
·         Menghargai warisan budaya.
·         Tekun
·         Kerjasama.
Refleksi
·         Murid memberikan tumpuan yang baik semasa P&P.
·         Murid juga mengemukan pendapat yang bernas.
·         Kelas terkawal.



Tarikh
21 Jun 2012 (Khamis)
Minggu
25
Mata Pelajaran
Pendidikan Sivik Dan Kewarganegaraan
Tingkatan
5S4
Masa
1 jam 10 minit
Tema
4 : warisan kepelbagaian budaya Malaysia.
Unit
Unit 5 : sumbangan pelbagai pihak terhadap pengekalan warisan budaya Malaysia.
Hasil pembelajaran
Pada akhir unit ini, murid dapat:
1.      Menjelaskan kepentingan mengekalkan warisan budaya Malaysia.
2.      Menghuraikan sumbangan individu terhadap pengekalan warisan budaya Malaysia.
3.      Menyertai sebarang bentuk aktiviti warisan budaya yang dianjurkan oleh pelbagai pihak.
4.      Bangga akan keunikan warisan budaya Malaysia.

Aktiviti
1.      Guru menerangkan topik pengajaran dan pembelajaran.
2.      Guru member gambaran yang jelas tentang agensi-agensi pertubuhan yang membantu dalam mengekalkan warisan budaya.
3.      Guru mengemukakan soalan kepada murid.
4.      Murid menyalin nota secara peta minda.
5.      Pengukuhan dan pengkayaan.
6.      Rumusan pembelajaran.
Kaedah pengajaran dan pembelajaran
·         Soal jawab.
·         Perkongsian idea dan maklumat.
Penerapan Nilai
·         Menghargai warisan budaya.
·         Tekun
·         Kerjasama.
Refleksi
·         Murid memberikan tumpuan yang baik semasa P&P.
·         Murid juga mengemukan pendapat yang bernas.
·         Kelas terkawal.



Tarikh
21 Jun 2012 (Khamis)
Minggu
25
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni Visual
Tingkatan
4K4 & 4K7
Masa
1 Jam 10 Minit
Bidang
Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
Tipografi
1.      Pengenalan.
2.      Jenis muka taip.
·         Muka taip Serif.
·         Muka taip Sans Serif.
·         Muka taip Kursif.
·         Muka dekoratif.
·         Huruf bergaya.
Hasil pembelajaran
Pada akhir pembelajaran Murid dapat :
1.      Mengenalpasti jenis muka taip.
2.      Mengklasifikasi muka taip.

Aktiviti
Menghasilkan muka taip iaitu jenis huruf bergaya.
Prosedur
1.      Guru menunjukkan contoh-contoh muka taip.
2.      Guru menerangkan secara terperinci tentang topik pengajaran.
3.      Guru menunjukkan langkah-langkah melukis muka taip iaitu huruf bergaya.
4.      Murid melakukan tugas yang diarahkan oleh guru iaitu melukis nama diri murid dengan menggunakan muka taip huruf bergaya.
5.      Murid memantau kerja murid.
6.      Guru membuat apresiasi terhadap karya yang dihasilkan oleh murid.

Keperluan
Bahan :  
·         contoh muka taip.
·         Kertas warna,pensel,pembaris.

Rujukan : Fokus Super PSV spm terbitan Pelangi.
Penerapan nilai
·         Bekerjasama
·         Tekun
·         Bertoleransi.
Refleksi
Murid telah dapat menerima P&P dan melakukan aktiviti  dengan baik.



Tarikh
22 Jun 2012 (Jumaat)
Minggu
25
Mata Pelajaran
Pendidikan Seni Visual
Tingkatan
4K7
Masa
1 Jam 10 Minit
Bidang
Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
Ilustrasi
Pengenalan.
·         Fungsi ilustrasi
·         Jenis-jenis ilustrasi.
·         Media dan teknik
·         Ciri-ciri illustrasi yang baik.
Hasil pembelajaran
Pada akhir pembelajaran Murid dapat :
1.      Mengenal fungsi dan jenis ilustrasi- ilustrasi alam, fesyen, perubatan, seni bina, teknikal, maklumat, dan penerbitan.
2.      Memerhati media dan teknik membuat illustrasi serta ciri-ciri ilustrasi yang baik.
Aktiviti
Teori seni visual.
Prosedur
1.      Guru menunjukkan sebuah karya illustrasi kepada murid.
2.      Guru meminta murid membayangkan alam sekitaryang menunjukkan gambaran tentang illustrasi alam.
3.      Guru menerangkan secara terperinci tentang topik pengajaran.
4.      Murid mengemukakan beberapa soalan kepada guru.
5.      Guru memberikan jawapan yang tepat kepada murid.
6.      Pengukuhan dan penggayaan.
7.      rumusan

Keperluan
Bahan :  karya Ilustrasi.
Rujukan : Fokus Super PSV spm terbitan Pelangi.

Penerapan nilai
·         Bekerjasama.
·         Tekun.
·         Fokus
Refleksi
Murid telah dapat menguasai topik pengajaran dengan baik .



No comments:

Post a Comment